کربن درمانی (کربن درمانی) کربن درمانی (کربن درمانی)

کربن درمانی یا کربن تراپی (CDT) یا لایه برداری نرم راهی برای تمیز کردن پوست، بدون درد و بدون نیاز به بیهوشی یا درد است. با این حال، روش کربن درمانی روش جدیدی در پزشکی و زیبایی شناسی نیست و تاریخچه آن به دهه 1930 باز می گردد. در واقع فرانسوی ها در آن دهه کشف کردند که حمام کردن یا شنا کردن در آبی با درصد دی اکسید کربن بالاتر، بهبود زخم ها و مشکلات پوستی را تسریع می کند و زنان فرانسوی از این روش برای داشتن پوستی روشن تر استفاده می کردند.

با توجه به مطالعات زیاد در مورد اثرات کربن بر بدن انسان، کربن درمانی یا کربن درمانی در بسیاری از زمینه های پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال، در دهه 1950، جراحان قلب و عروق از کربوکسی تراپی برای درمان طیف گسترده ای از بیماری های عروقی مانند تصلب شرایین استفاده کردند که به دلیل مشکلات در جریان خون به بافت ها، باریک شدن و انسداد رگ های خونی ایجاد می شود. سرانجام در سال 1995 کربوکسی تراپی جای خود را در روش های زیبایی و جوانسازی پوست باز کرد و به سرعت به یکی از رایج ترین روش ها در این زمینه تبدیل شد. در گذشته کاربرد اصلی این روش به حذف چربی موضعی و جوانسازی پوست محدود می شد. اما امروزه کاربردهای درمانی بسیاری از این روش شناخته شده است.

اگر به دنبال راهی سریع برای بهبود رنگ پوست هستید، زغال تراپی می تواند انتخاب خوبی باشد، زیرا نتایج مثبت این روش بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است. این درمان به ویژه برای افرادی که پوست چرب دارند یا از جوش های سرسیاه، منافذ باز، آکنه و پوست تیره شکایت دارند بسیار مهم است.

کربن تراپی (جرثقیل درمانی) نشان می دهد

کاربردهای درمانی کربن

این روش از دیرباز برای روشن کردن و شادابی پوست مورد استفاده قرار می گرفته است. برای این منظور با استفاده از خواص منحصر به فرد کربن، سلول های مرده از روی پوست برداشته شده و اپیدرم جدیدی ایجاد می شود. در واقع فرآیند ایجاد سلول های زنده و جوانی به سرعت پیش می رود که منجر به سفید شدن و شفاف شدن پوست می شود.

همچنین این روش با افزایش جریان خون در ناحیه چشم، تیرگی دور چشم را کاهش می دهد.

برخی از پزشکان نیز از این روش برای درمان سایر اختلالات مانند مشکلات جنسی و نعوظ، مشکلات قلبی عروقی مانند آرتریت حاد یا سندرم رینود استفاده می کنند که منجر به اختلال در خون رسانی می شود. به نوک انگشتان و ریزش موضعی مو، همه به دلیل گردش خون کم است. ، آنها استفاده می کنند

همچنین بخوانید : روش پاکسازی پوست (روش پاکسازی صورت)

عوارض و خطرات کربن درمانی

اگرچه اکثر بیماران این روش را به روش های دردناک و خطرناکی مانند لیپوساکشن برای کاهش چربی و سلولیت ترجیح می دهند، اما باید گفت که روش کربن تراپی نه تنها یک روش بدون درد بلکه روشی بسیار ایمن و بسیار موثر است. مکانیسم های طبیعی بدن

همچنین یکی از معدود روش‌های درمانی است که نه تنها در حوزه‌های مختلف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه بسیاری از نواحی پوست مانند چشم، گردن، صورت، دست‌ها، باسن، معده و پاها را نیز درگیر می‌کند.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی را می توان نوعی مزوتراپی (تزریق درمانی) دانست. مکانیسم اثر این روش به این صورت است که دی اکسید کربن به لایه های زیرین پوست تزریق می شود و به بافت های عمیق تر نفوذ می کند و به صورت موضعی در ناحیه تحت درمان پخش می شود. در پاسخ به افزایش دی اکسید کربن، بدن شروع به فعال کردن مکانیسم های جبرانی برای مقابله با افزایش دی اکسید کربن می کند.

همچنین، در لایه بردار زغالی یا زغال چوب، متخصص پوست یک لایه نازک از زغال فعال را روی پوست شما اعمال می کند. این لایه کربنی به عمق منافذ پوست نفوذ می کند و پس از آن نور لیزر به پوست تزریق می شود. نور لیزر توسط این سطح کربن جذب می شود، با عبور از این لایه، سلول های مرده از سطح پوست جدا می شوند و پوست برای بالا آمدن لایه جدیدی از سلول ها آماده می شود.

کربن درمانی در زمینه زیبایی

کاهش یا حذف علائم کشش:

ترک هایی که روی بدن خود می بینید به دلیل تجزیه کلاژن یا پروتئین های الاستیک پوست ایجاد می شود. کربن درمانی منجر به کلاژن سازی می شود و پوست کلاژن جدید تولید می کند، پوست را ضخیم می کند، خاصیت ارتجاعی را افزایش می دهد و آن را زیباتر می کند.

رفع سلولیت:

سلولیت به عنوان برجستگی ها و حفره های روی پوست تعریف می شود که به پوسته های پرتقال یا حفره ها نیز گفته می شود. سلولیت هم در مردان و هم در زنان دیده می شود، اما به دلیل توزیع چربی، عضله و بافت همبند در هر دو جنس، در زنان بیشتر دیده می شود. بدن زن، بنابراین 80 تا 90 درصد زنان در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند.

همچنین بخوانید : برای زیبایی و زیبایی چه غذاهایی باید خورد؟

هنگام درمان سلولیت، دی اکسید کربن می تواند به سلول های چربی جذب شود. افزودن دی اکسید کربن به چربی باعث می شود سلول های چربی منفجر شوند و آزاد شوند و در نتیجه سلول های چربی کوچکتر شوند.

از بین بردن سیاهی زیر چشم:

سیاهی زیر چشم اغلب دلیل دیگری جز گردش خون ناکافی ندارد و گردش خون ناکافی به دلیل انسداد رگ های پلک است. تزریق دی اکسید کربن زیر چشم سیاهی های زیر چشم را که به حفره چشم نیز معروف هستند از بین می برد و چشمانی درخشان و زیبا به شما می دهد.

کاهش ریزش مو:

اگرچه ریزش موی موضعی معمولاً به دلیل رژیم غذایی نامناسب یا تغییرات هورمونی ایجاد می شود، اما گاهی اوقات گردش خون ضعیف باعث این حالت می شود و افراد دچار ریزش موی موضعی شدید می شوند. این ریزش مو می تواند در نواحی ابرو یا ریش و سبیل نیز رخ دهد.

سیاه زخم چگونه درمان می شود؟

درمان کربن عمدتاً به محل درمان بستگی دارد.

در کربن درمانی سطحی، پس از آماده سازی پوست، یک لایه نازک از کربن فعال بر روی ناحیه تحت درمان قرار می گیرد و سپس از نور لیزر برای تکمیل فرآیند درمان استفاده می شود.

در کربوکسی تراپی یا کربن تراپی عمیق، مرحله اول بعد از آماده سازی پوست، تجهیزات و تنظیمات آن در شرایط خوبی قرار دارند. یک متمرکز کننده دی اکسید کربن که به یک لوله پلاستیکی متصل می شود تا انتشار گاز را تنظیم کند. در انتهای لوله پلاستیکی فیلتری برای مکش ناخالصی های موجود در گاز قبل از ورود به بدن قرار دارد. سپس گاز از طریق یک سوزن نازک به بافت های عمیق پوست تزریق می شود.

نقش کربن و دی اکسید کربن در سلامت پوست

گفتیم که کربن با تحریک فرآیندهای طبیعی بدن باعث التیام و بازسازی می شود. در واقع گاز دی اکسید کربن از مواد زائد بدن محسوب می شود که باید از بدن خارج شود و مکانیسم های جبرانی مختلفی برای جلوگیری از افزایش آن در بدن ایجاد شده است.

یکی از این مکانیسم های جبرانی افزایش توزیع اکسیژن در بافت است. اگر مقدار زیادی دی اکسید کربن وارد بافت مانند بافت پلک و زیر چشم شود، جریان خون در ناحیه پلک را افزایش می دهد و اکسیژن رسانی به بدن را افزایش می دهد. اگر مانعی در این ناحیه وجود داشته باشد باعث ایجاد رگ های خونی و اکسیژن رسانی به ناحیه می شود که در نهایت باعث رفع تیرگی زیر چشم می شود.

همچنین بخوانید : چرا رنگ مو توصیه نمی شود؟ (اضافه کردن جایگزین ها)

یکی دیگر از مکانیسم های جبرانی تبدیل دی اکسید کربن به بی کربنات است. در واقع 70 درصد گاز دی اکسید کربنی که از طریق فرآیند پاکسازی وارد بدن می شود طی یک فرآیند شیمیایی با آب ترکیب شده و به بی کربنات تبدیل می شود. افزایش این بی کربنات در خون نیز منجر به اسیدی شدن محیط داخلی و تحریک جریان خون می شود.

در نهایت، بدن باید به هر طریق ممکن خون را برای حذف دی اکسید کربن اضافی تامین کند.

آماده سازی پوست برای درمان کربن

قبل از عمل نیازی به آموزش و آمادگی خاصی نیست. با این حال، می توان یک درمان خاص را با توجه به دستور پزشک شروع کرد یا برخی از داروها را به طور موقت قطع کرد.

معایب و عوارض کربن درمانی

کربن تراپی از جدیدترین فناوری های موجود استفاده می کند و ویژگی های مختلف پوست را برای لایه برداری و درمان در نظر می گیرد، بدون اینکه هیچ گونه عارضه یا خطر جدی برای فرد ایجاد کند.

بلافاصله پس از کربن تراپی می توانید فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید، اما لازم است که محل تزریق را از نظر کبودی به مدت 24 تا 48 ساعت بررسی کنید. این کبودی های موضعی معمولاً بیش از یک هفته روی پوست باقی نمی مانند.

در مورد کربن درمانی عمیق برای از بین بردن سلولیت، تا 24 ساعت پس از درمان از تماس با محل با آب خودداری کنید.

لازم به ذکر است که با توجه به افزایش خون در محل تزریق یکی از اهداف درمانی، حرارت موضعی تا 48 ساعت در محل احساس می شود که نباید رعایت شود.

طول درمان و دوام کربن درمانی

بسته به اندازه و درجه مشکلات پوستی، پزشک تعداد جلسات مورد نیاز برای کربن درمانی را تعیین می کند. اما به طور کلی، در بیشتر موارد می توانید بین 2-5 هفته یا 3-5 جلسه درمانی در ماه انتظار داشته باشید. لازم به ذکر است که کربن تراپی یک جذب دائمی با اثرات طولانی مدت نیست و معمولاً 6-4 ماه طول می کشد، اما نتایج این روش نسبت به سایر روش های جذب ماندگارتر خواهد بود و باید در فواصل طولانی تری تکرار شود. همچنین زمانی که سلولیت از بین می‌رود، اگر فرد از رژیم غذایی و ورزش مناسب بهره مند شود، اثرات درمان می‌تواند سال‌ها باقی بماند.

کربن درمانی چیست و چه فواید و عوارضی دارد؟


+ نوشته شده در يکشنبه 8 آبان 1401ساعت 12:23 توسط مدیر مجله تعداد بازدید : 2669 |
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
در مجله چه خبر می خواهیم بدانیم کجا چه خبر است؟
شما چه خبر؟

ورود
شناسه :
رمز :

برای عضویت اینجا کلیک کنید
رمز عبور را فراموش کرده اید ؟!
پیوندهای روزانه
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
بهمن 1401
دی 1401
آذر 1401
آبان 1401
مهر 1401
مرداد 1401
اسفند 1400
بهمن 1400
آذر 1400
ارديبهشت 1400
بهمن 1399
فروردين 1399
شهريور 1399
آذر 1399
پیوندها
آی آر سوشیال (irsocial)
آمار
افراد آنلاین : 3
بازدید امروز : 143
بازدید دیروز : 210
هفته گذشته : 1445
ماه گذشته : 5476
سال گذشته : 5476
کل بازدید : 46296
کل مطالب : 23
نظرات : 0

RSS

POWERED BY
بلاگ یو